Atelierul de sculptură Timotei Prodimpex

 

Majoritatea sculptorilor bisericești sunt artiști foarte talentați, au o modestie sinceră și poate din această cauză nu sunt promovați în rândul preoților și mirenilor cum s-ar cuveni. De mai bine de 7 ani, echipa noastră vizitează ateliere, artiști și firme din toată țara, cu dorința de a-i scoate la lumină pentru dumneavoastră.

La Bacău, am mers la atelierul de sculptură Timotei Prodimpex, unde am fost întâmpinați de domnul Timotei Ciobanu, și fiul său, Florin, care este și managerul actual. Cu mulți ani în urmă, domnul Timotei pregătea singur mobilierul pentru biserici. Acum firma are 7 sculptori angajați, hale de producție, echipamente performante și un manager iscusit cu planuri îndrăznețe pentru viitorul firmei.

 Fondatorul  Timotei Prodimpex, dl Ciobanu Sr.

Timotei Prodimpex, firma de mobilier și sculptură bisericească, și-a început activitatea mai bine de 20 de ani și are un portofoliu de peste 100 de biserici.

în biroul dlui Ciobanu Jr. – peretele plin cu șabloane și modele
Analog vultur – piesă unicat